Krásne prsia už nemusia byť len snom (Korzár)
Súčasná medicína ponúka riešenie ženám, ktoré nie sú spokojné s veľkosťou či tvarom svojich prsníkov. Mať prsia, po akých túžime, už dávno nie je nesplniteľným snom.
Pre koho je vhodná augmentácia prsníkov?
Augmetácia prsníkov je spôsob zväčšenia prsníkov pomocou prsníkových implantátov. "Zväčšenie prsníkov je operácia, ktorú si každá žena musí dobre premyslieť. Rozhodnutie podstúpiť túto operáciu by malo byť pevné a pacientka by sa preňho mala rozhodnúť sama bez prílišného ovplyvňovania okolím. Ide o zákrok vyžadujúci relatívne dobré fyzické zdravie pacientky, preto je nevyhnutné predoperačné vyšetrenie," hovorí plastický chirurg Miroslav Glück, riaditeľ Centra plastickej a estetickej chirurgie. V roku 2013 bol menovaný ministerstvom zdravotníctva do funkcie krajského odborníka pre odbor plastická chirurgia v Košickom a Prešovskom samosprávnom kraji. Najčastejšie dôvodmi, pre ktoré ženy prichádzajú do Centra plastickej a estetickej chirurgie je nespokojnosť s veľkosťou prsníkov, zmenšenie prsníkov alebo zmena ich tvaru a pevnosti ako následok dojčenia, redukcie hmotnosti, alebo ich trápi výrazná asymetria prsníkov (jeden prsník výrazne menší ako druhý).
Aké druhy prsníkových implantátov existujú?
U nás sa používajú takmer výhradne implantáty plnené silikónovým gélom. Silikón najvernejšie napodobňuje konzistenciu, pohmat a pohyb prirodzeného prsníka. Podľa tvaru ich delíme na okrúhle a anatomicky tvarované. "Voľba najvhodnejšieho tvaru je závislá na požadovanom výslednom efekte. Pri použití okrúhlych implantátov je hranica medzi implantátom a prirodzeným tkanivom prsníka viditeľnejšia a prsník má nápadne okrúhly tvar. Pri použití anatomicky tvarovaných implantátov je výsledný tvar prsníkov ako aj ich sklon prirodzenejší. Výber tvaru implantátov je teda závislý na tvare prsníkov, ktorý si pacientka želá dosiahnuť, ako aj na dohode s plastickým chirurgom," dopĺňa MUDr. Glück.
Ako prebieha samotná operácia?
Zväčšenie prsníkov je operácia, ktorá sa najčastejšie vykonáva v celkovej anestézii. Operácia trvá 1-2 hodiny. Rez, ktorým sa implantát vkladá by mal byť vedený čo najnenápadnejšie. Snahou je čo najmenšia postoperačná jazva a jej minimálna viditeľnosť. Rez môže byť vedený v podpazuší, v záhybe pod prsníkom alebo okolo prsnej bradavky. "Každý z týchto spôsobov vedenia rezu má svoje výhody. Najčastejšie používaným spôsobom sa stal rez v záhybe pod prsníkom. Plastický chirurg rozhodne o najvhodnejšom spôsobe vedenia rezu v závislosti od želaného výsledku a proporciách pacientky." Umiestnenie implantátu je možné pod žľazou alebo pod prsným svalom. Rozhodnutie o najvhodnejšom umiestnení pre danú pacientku je prísne individuálne. "Rozhodujúcim faktorom je pritom dostatočné množstvo tkaniva na prekrytie implantátu. Tkanivo by malo prekryť celý implantát. V opačnom prípade je vysoké riziko, že hranice implantátu budú viditeľné a prsník tak bude pôsobiť umelo a neprirodzene. Týmto kritériom je teda daná aj možnosť výberu správnej veľkosti prsníkového implantátu. Ak bude implantát väčší, je nutné posúdiť, či je množstvo tkaniva potrebné na jeho prekrytie dostatočné. V opačnom prípade pacientka opäť riskuje viditeľnosť a hmatateľnosť implantátu a celkovo neprirodzene vyzerajúce poprsie," upozorňuje doktor Glück. Stehy sa vyberajú väčšinou po 7 – 10 dňoch.
Po operácii
Pooperačná bolesť je najväčšia prvý až tretí pooperačný deň. Bolesť je možné zmierňovať rôznymi druhmi analgetík. "Niekoĺko dní po zákroku je pacientka unavenejšia a prsníky sú opuchnuté a citlivé na dotyk. Pri umiestnení implantátov pod sval je dĺžka rekonvalescencie dlhšia. Po operácii je nevyhnutné nosenie špeciálnej podprsenky po dobu 4-8 týždňov. Je potrebné počítať približne s 2 týždňami práceneschopnosti, ako aj s obmedzením vykonávania bežných každodenných aktivít počas tejto doby."
Zväčšenie prsníkov a dojčenie
Augmentácia prsníkov neovplyvňuje možnosť dojčenia. Je to tak vďaka skutočnosti, že pri správne vykonanom zákroku ostáva mliečna žľaza neporušená. Je dokázané, že medzi dojčením s implantátmi a bez nich nie je žiaden rozdiel. Je však veľmi dôležité premyslieť si všetky výhody a riziká operácie a v prípade plánovania tehotenstva v blízkej budúcnosti je hodné zváženia, či s ňou nepočkať na obdobie po dokončení dojčenia. V prípade, že sa rozhodnete pre operáciu pred otehotnením je vhodné prekonzultovať túto skutočnosť s vaším plastickým chirurgom. "Doterajšie štúdie na popredných svetových klinikách potvrdili, že prsníkové implantáty nemajú žiaden vplyv na výskyt rakoviny prsníka," dopĺňa informácie MUDr. Glück.
Zmenšenie prsníkov
Spočíva v odstránení nadbytočného tkaniva prsníkov (tuku, žľazového tkaniva a kože). Cieľom je dosiahnuť rozmery prsníkov, ktoré sú proporcionálne vyvážené s postavou ženy. "Hoci by sa mohlo zdať, že ide o operáciu napomáhajúcu dosiahnuť ideálne telesné miery, nie je to celkom tak. Nadmerná veľkosť prsníkov vedie častokrát k bolestiam krku, chrbta a ramien. Nemenej podstatné sú aj psychologické problémy, ktoré tieto ženy často trápia." Samotná technika operácie sa vždy prispôsobuje individuálnym potrebám jednotlivých pacientiek, ich postave, veľkosti prsníkov, požadovanému výslednému efektu operácie. Operácia sa vykonáva v celkovej anestézii.
Modelácia prsníkov
Je operáciou vhodnou pre pacientky, ktoré sú spokojné s veľkosťou svojho poprsia, ale jeho tvar či pevnosť je nevyhovujúca. Tvar prsníkov je závislý od mnohých faktorov, najmä však od elasticity kože, náhlych zmien telesnej hmotnosti, počtu tehotenstiev, ako aj od dĺžky dojčenia. S pribúdajúcimi rokmi sa pružnosť kože postupne znižuje, dôsledkom čoho prsníky často poklesnú a strácajú svoj pôvodný tvar a pevnosť. Zákrok sa najčastejšie vykonáva v celkovej anestézii. V individuálne posudzovaných prípadoch je možné ho urobiť aj v lokálnej anestézii.