Viečka sú spolu s očami najvýznamnejšou časťou ľudskej tváre, kde je proces biologického starnutia kože najskôr viditeľný. V závislosti od individuálnej a často vrodenej predispozície sa v praxi stretávame s„unavenými a prepadnutými očami s vráskami”aj u ľudí v mladšom veku.
Príčinou estetických problémov pacientov nie je len nadbytok a vráskavenie kože na viečkach, ale aj existencia tukových váčkov, ktoré spôsobujú už spomenutý unavený vzhľad. Pochopiteľne korekcia viečok ako každý chirurgický zákrok vyžaduje od pacienta adekvátnu ochotu spolupracovať a prísne sa riadiť pokynmi lekára v pooperačnom období.
Predoperačná príprava
Operácia nevyžaduje žiadnu zvláštnu prípravu. Deň pred operáciou sa nesmie používať žiaden krém alebo make-up. V deň operácie je potrebné kožu dostatočne odmastiť.
Pre možnosť zvýšeného krvácania odporúčame pacientom nepoužívať 3 týždne pred operáciou lieky, ktoré obsahujú kyselinu acetylsalicylovú (napr. acylpyrín, aspirín, anopyrín). K zákroku sa vyžaduje mať vyšetrenie krvi (krvný obraz a zrážanlivosť krvi).
Operácia sa plánuje vždy individuálne podľa lokálneho stavu na viečkach. Zákrok sa vykonáva v lokálnej anestéze. Ak je prítomný len nadbytok zvráskavenej kože, táto sa chirurgicky redukuje. V prípadoch, ak sú prítomné tukové váčky, je potrebné ich za účelom dosiahnutia efektu mladého a relaxovaného vzhľadu odstrániť. Rezy na hornom ako aj dolnom viečku sú vedené v prirodzených kožných ryhách, takže po operácii sú jazvy skoro neviditeľné.
Priebeh rezu a rozsah odstránenie prebytočnej kože
Znázornenie jaziev na hornom a dolnom viečku
Pooperačná starostlivosť
Po operácii je potrebné rátať s opuchmi a modrinkami, ktoré do týždňa ustupujú. Stehy vyberáme na 5 pooperačný deň.
Na zmiernenie príznakov sa odporúča počas prvých 12 hodín prikladanie ľadových obkladov a aplikovanie očnej maste do spojivkového vaku.
Možné komplikácie operácie
Infekcia, zápal, začervenanie, opuch, tvorba jaziev, ektropium, slzenie, svrbenie, asymetria.